Lp. Trik
1Przypalony garnek można łatwiej umyć, nasyp do niego 3 łyżki soli kuchennej i zalej 1 cm wody na dno i tak zostaw na kilka godzin. Po tym czasie umycie garnka nie sprawi już tyle kłopotu.
2Łodygi kopru odrzucone podczas przyrządzania potrawy doskonale nadają się do wzbogacenia smaku gotowanych ziemniaków. Po prostu na ziemniaki zalane wodą wrzućcie łodygi, przed podaniem ziemniaków łodygi można zdjąć.
3Galaretka schłodzi się szybciej, jeśli przygotujemy ją w metalowym naczyniu o szerokiej powierzchni, co umożliwi szybkie odprowadzenie ciepła od dołu i szybkie stygnięcie od góry. Można też szybko schładzać wstawiając naczynie do ziemnej wody.
4Szczypta soli, pieprzu czy innej przyprawy: z reguły jest to nie więcej niż 1/3 łyżeczki do herbaty. Natomiast szczypta przyprawy bardzo ostrej np. pieprzu cayene to odrobina na końcu łyżeczki.
5Bitki na kotlety każdego rodzaju, aby się łatwo "klepały" i nie pryskały owijamy w folię spożywczą i bijemy wielokrotnie przewracając i poprawiając folię za każdym przewróceniem, tak aby odkleić od kotleta i zluzować na mięsie.
6Pieczarek nie myjemy, przeważnie są na tyle czyste, że wystarczy je jedynie oczyścić miękkim pędzelkiem, szczoteczką lub po prostu przetrzeć ręcznikiem usuwając drobne zanieczyszczenia ziemi. Będą się dzięki temu o wiele lepiej smażyły, nie będa pryskały i będą smaczniejsze.
7Żelatyna oraz galaretka będzie rozpuszczała się dużo szybciej, jeśli zalejemy ją wrzątkiem i pozostawimy na kilka minut, aby grudki żelatyny napęczniały w gorącej wodzie. W tym czasie możemy przygotowywać inne rzeczy naszego przepisu.
8Smażenie mięsa powinno zaczynać się na mocno rozgrzanej patelni (temp. około 180-190 st.), najlepszymi tłuszczami do smażeni wg kolejności są: czysty smalec, olej słonecznikowy rafinowany, masło klarowane, olej rzepakowy rafinowany, oliwa z oliwek.
9Jeśli chcesz dobrze wymieszać sałatkę lub delikatną surówkę, używaj łyżki lub mieszadła o grubych zaokrąglonych krawędziach. Idealnie nadają się do tego drewniane łyżki kuchenne.
10Ciasto kruche najlepiej schłodzić mocno przed pieczeniem. Bardzo dobre rezultaty daje schłodzenie już rozłożonego ciasta w formie.
11Ciasto kruche robimy w proporcji: 3 części mąki, 2 części masła, 1 część cukru. Jeżeli mąki jest minimum 300 g można dodać żółtko i łyżkę zimnej śmietany, jeśli 200 g i mniej można dodać łyżkę śmietany.
12Jak sprawdzić czy tłuszcz do smażenia jest dobrze rozgrzany? Oczywiście można to zrobić termometrem :) Jednak są jeszcze inne sposoby. Jednym z ich jest zamoczenie w tłuszczu koniuszka drewnianej łyżki, którą niedawno używaliśmy, jeśli tłuszcz jest już rozgrzany odpowiednio na łyżce, w miejscu zamoczenia, będą obficie pojawiały się pęcherzyki powietrza - to gorący tłuszcz gotuje wilgoć w naszej łyżce. Innym jest po prostu wrzucenie odrobiny produktu który chcemy smażyć np. mięsa czy ziemniaka na tłuszcz, jeśli skwierczy i bąbluje to można dodawać resztę.
13Bita śmietana najlepiej wychodzi, jeśli śmietanka 30 lub 36% jest doskonale schłodzona, ale nie zamarznięta. Najlepsze miejsce na wychłodzenie śmietany to najniższa półka w lodówce przy tylnej ścianie.
14Jagody z lasu są pyszne i słodkie, dlatego nie wolno ich przechowywać w lodówce, ponieważ stają się gorzkie. Aby przechować je 1-2 dni, wsypujemy do szerszej miski i przykrywamy ściereczką bawełnianą, trzymamy w chłodnym pomieszczeniu.
15Sól ile jej używać, najlepiej jak najmniej, jednak sól znacznie poprawia smak, kiedyś nazywano ją nawet białym złotem, więc aby nie przesolić potrawy trzeba przyjąć, że soli się płaską łyżeczkę (6 gramów) na 700-800 gramów potrawy.
16Jak rozpoznać czy jaja są świeże? Każde jajko ma w swoim wnętrzu komorę powietrzną, widać ja po ugotowaniu jaja na twardo w postaci spłaszczenia na jednym z końców obranego jaja. Komora ta powiększa się w miarę starzenia się jaja. Świeże jaj nie pływają w wodzie - toną. Kilkudniowe jaja unoszą się w wodzie, starsze (możliwe, że jeszcze jadalne) wyraźnie wynurzają się jednym końcem nad wodę. Takich jaj raczej nie gotujemy na twardo, ponieważ z całą pewnością pękną, można je np usmażyć, lub wykorzystać do ciasta, w którego przepisie nie ma ubijanego białka. Po rozbiciu świeżego jaja, wyraźnie widać że żółtko trzyma się mocno swojego kształtu, a białko jest glutowate i nie rozlewa się jak woda po misce, talerzu czy patelni. Dużo starsze jaja ogólnie nie nadają się do użytku i mogą nawet stworzyć tak zwane "zbuki", które są bardzo śmierdzące. Jaja powinno się przechowywać jak najkrócej w chłodnym miejscu, nie w lodówce, bo wtedy nie nadają się do wszystkich kuchennych zastosowań, chyba że będziemy pamiętać aby je wyjąc kilka godzin wcześniej.
17Zasmażka. Dzieli się ją na III stopnie, jednak ja wolę nazwy zwyczajowe: biała, słomkowa, ciemna. Biała to taka, w której mąkę wrzucamy na spienione masło i smażymy około minuty, jeśli patelnia ma grube dno, wystarczy pół minuty na palniku, szybko zdjąć z palnika i dojdzie nam następne pół minuty na samej patelni. Zasmażka słomkowa, jak sama nazwa wskazuje ma mieć kolor słomkowy, smażenie trwa dłużej, należy przy tym pamiętać, że ciągłe mieszanie jest konieczne. Zasmażka ciemna, to lekko złamana przypaloną mąką, zyskuje orzechowego smaku i jest cenna przy wielu sosach.
18Gdy zupa lub sos jest za słony - co zrobić? Jest sposób na odsolenie prawie każdej potrawy gotowanej. Do zupy lub sosu wrzucamy całe lub pokrojone w grube plastry (chodzi o to aby się nie rozgotowały), obrane ziemniaki. Ziemniaki doskonale chłoną sól. Gotujemy z ziemniakami nie dłużej niż 30 minut i wyjmuje my (można je zjeść). jeśli potrawa jest jeszcze za słona można manewr powtórzyć ze świeżo obranymi ziemniakami.
19Mąkę przesiewamy czy nie przesiewamy, oto jest pytanie! Tak przesiewamy. Historycznie mąkę przesiewało się przede wszystkim ze względu na pozbycie się ewentualnych szkodników nie wpływających na smak mąki (kiedy mąką to był drogocenny towar). Obecnie przesianie mąki ma przynajmniej dwa podstawowe zadania: pozbywamy się ewentualnych grudek i mąka jest spulchniona, drugie zadanie to napowietrzenie mąki, szczególnie ważne przy potrawach drożdżowych.