Steki z łopatki wieprzowej z grzybami

Składniki:

Doskonałe mięsne kawałki i wspaniały sos, prosty i smaczny przepis - 1 kg równej łopatki, aby dało się kroić w poprzek włókien - 250 g malutkich pieczarek - garść suszonych grzybów (lub 100 g odgotowanych świeżych) - 0,5 litra bulionu z kury lub wołowego - 1/2 szklanki czerwonego wytrawnego wina - 1 średnia cebula - mały ząbek czosnku - gałązka rozmarynu lub 1/2 łyżeczki suszonego - odrobina pieprzu, 1 ziele i kilka jałowców - łyżka majeranku PANIERKA - 100 g mąki - łyżeczka świeżego pieprzu - 1 ziarno ziela angielskiego - kilka ziaren jałowca - szczypta soli - łyżeczka majeranku - inne Wasze ulubione przyprawy do mięsa

Sposób przyrządzenia:

1. Zaczniemy spokojnie, od zamoczenia grzybów suszonych w bulionie. Bulion stawiamy na palnik i gotujemy grzyby 5-10 minut.


2. Teraz przygotowujemy panierkę. do moździerza wrzucamy najpierw twarde przyprawy i mocno je miażdżymy, później miękkie.


3. Przyprawy wędrują do mąki, starczy 100g, trzeba je dobrze wymieszać.


4. W garnku z grubym dnem roztapiamy łyżkę smalcu, tłuszcz musi być gorący.


5. Dokładnie panierujemy 4 może 5 kotletów.


6. I smażymy je na rumiano 3 do 4 minuty z pierwszej strony.


7. I po odwróceniu 2 - 3 minuty na drugiej stronie.


8. Grzyby już się gotowały 10 minut, wyłączmy je niech się moczą.


9. W między czasie czyścimy pieczarki. Można je umyć, jednak dużo lepiej jest ich nie moczyć, jedynie ręcznikiem papierowym wyczyścić z ewentualnego brudu.


10. Smażymy druga partię steków i po usmażeniu zdejmujemy je na bok.


11. A w garnku smażymy pieczarki dorzucając odrobinę smalcu.


12. Pieczarki się smażą, mieszamy często, a w między czasie siekamy cebulę na kostkę i siekamy drobno czosnek.


13. Jeśli pieczarki są już dobrze rumiane, wrzucamy do nich cebulę, ale nie czosnek. Długo smażony czosnek będzie gorzki. Pamiętajmy aby cebulę często mieszać.


14. Po dwóch minutach smażenia możemy dodać czosnek i poszarpaną gałązkę rozmarynu. Smażymy ponownie minutę.


15. Pieczarki rozmieszczamy na dnie garnka równo, tak aby pokrywały całe dno i układamy na nich steki. Pieczarki stworzą przestrzeń między dnem garnka a mięsem, przez co nasze duszenie będzie skuteczniejsze.


16. Zalewamy wszystko bulionem z grzybami.


17. Opruszamy majerankiem.


18. I polewamy winem. Przyprawiamy tez sos odrobiną pieprzu ziarnistego, kilkoma ziarnami jałowca i jednym ziarnem ziela angielskiego.


19. Teraz przestawiamy garnek na mniejszy palnik i dusimy pod przykryciem od 1 do 1 i 1/2 godziny.


20. Po 30 minutach trzeba sprawdzić, czy bulion się nie wygotował, jeśli tak trzeba dolać wody do poprzedniego stanu, jeśli nie to można jeszcze poczekać 10 -15 minut i dopiero wtedy.


21. Po 1h trzeba sprawdzić czy mięso jest kruche dobre do jedzenia. dusimy do momentu, aż będzie nam smakowało. trzeba też spróbować sos, możliwe że jest za mało słony wtedy trzeba go przyprawić odrobinę.


22. Na półmisek wykładamy najpierw steki, a dopiero później pieczarki i zalewamy wszystko sosem.