Szybkie ciasto bez pieczenia - jak stefanka

Składniki:

Niebywale proste ciasto, bez pieczenia. bardzo smaczne i bardzo szybkie: FORMA - 30x20 cm (dno) SKŁADNIKI - ciastka herbatniki jasne i ciemne (po 40 szt.) - 750 g mielonego sera sernikowego - 200 g masła - 150 g cukru pudru (przesiać przez sito) - duży cukier o smaku waniliowym POLEWA - 2 czubate łyżki kakao - 50 g masła - 3 łyżki cukru - 3 łyżki wody

Sposób przyrządzenia:

1. Rozdrabniamy masło na mniejsze części, jeśli jest twarde to trzeba poczekać, aż się rozmięknie lub zagrzać w mikrofalówce kilkadziesiąt sekund na małej mocy. Masło musi być miękkie, ale nie powinno być rozpuszczone.


2. Przygotowujemy polewę. Wszystkie składniki wrzucamy na raz do niedużego rondla i stawiamy na średnio-mniejszy palnik.


3. Jak się gotuje polewę? Najważniejsze jest aby była jednolita i lała się jak gęsta śmietanka, jednolitym nieprzerwanym strumieniem, więc gotujemy, cały czas mieszając, do momentu uzyskania takiej właśnie konsystencji. Kluczowym składnikiem polewy jest woda, to ona spaja wszystkie składniki, jeśli woda się wygotuje całkiem, polewa będzie się wyraźnie rozwarstwiać, tłuszcz będzie oddzielał się od reszty składników, można wtedy dolać łyżkę wody zagotować przez chwilę i wyłączyć.


4. Teraz w pojemniku kręcimy mikserem masło z przesianym przez sitko cukrem pudrem. Dodajemy małe porcje, miksujemy chwilę i ponownie, aż cukier się skończy. Wtedy miksujemy minutę na pulchna masę.


5. Można "wkręcać" do naszego ciasta ser. Podobnie jak z cukrem wkręcamy ser małymi porcjami (po kilka łyżek) za każdym razem miksując na jednolitą masę.


6. Na dokładnie wpasowane herbatniki na dnie naszej formy (jeśli forma nie jest szklana, lub ceramiczna, trzeba wyłożyć ją papierem do pieczenia) wykładamy pierwszą warstwę sera, a będzie ich trzy, więc ostrożnie aby starczyło.


7. Ser dokładnie wygładzamy i układamy następną warstwę herbatników o innym kolorze i smaku.


8. Robimy tak naprzemiennie aż położymy czwartą - ostatnią warstwę herbatników, które pokrywamy dokładnie wystudzoną polewą. Gdyby polewa była za gęsta można ją chwilkę podgrzać - nie gotować!


9. I już wspaniałe ciasto przygotowane. Trzeba je jeszcze dobrze schłodzić przez kilka godzin w lodówce.


10. Można robić kawę i zająć się swoim ulubionym zajęciem - leniuchowaniem :)