Smażone grzyby leśne na 3 sposoby

Składniki:

Smażonka grzybowa z cebulką, śmietaną lub jajkami. Doskonała przystawka do dania głównego. - łyżka masła i margaryny do smażenia grzybów - powyżej 1 kg grzybów leśnych (podgrzybek, borowik, koźlarz, sitarz, itp. grzyby z siateczką!) - łyżeczka masła do smażenia cebuli - 1 cebula - 1/2 łyżeczki pieprzu - 1/2 łyżeczki soli OPCJA 2 - 100 ml śmietanki 30%, rozprowadzić delikatnie w grzybach, smażyć 2 minuty. OPCJA 3 - 2 jaja wbić do grzybów, smażyć do ścięcia jajka.

Sposób przyrządzenia:

1. Najważniejsze nazbierać świeżych, pachnących lasem grzybów. Na smażone najlepsze są grzyby mieszane: borowiki, podgrzybki, zajączki, kurki, maślaki, koźlarze itp.. Jeśli nie potraficie zbierać grzybów to trzeba trzymać się sztywno jedne zasady: nie zbieramy innych grzybów niż tych z siateczką! Wszystkie grzyby w Polsce, które mają siateczkę (nie blaszki ani pręciki) nie są trujące, nawet "Szatan", jest gorzki nawet bardzo, ale nie trujący.


2. I takich nie zbierajcie :) Goryczak żółciowy, bo o nim tu mowa jest często mylony nazwą z Borowikiem Szatańskim, którego praktycznie w Polsce nie ma. " Dorosłego szatana" można łatwo rozpoznać, ponieważ jego siateczka od spodu robi się różowa i charakterystycznie się wybrzusza. Jeśli nadal macie wątpliwości trzeba nieco ukruszyć kapelusz i dotknąć go językiem, jeśli jest wyraźnie gorzki i piekący to jest na pewno "Szatan".


3. Roztapiamy na patelni lub szerokim rondlu 2 łyżki masła i dodajemy grzyby, które wcześniej sprawdziliśmy czy nie są robaczywe, oczyściliśmy, pokroiliśmy w kostkę i przepłukaliśmy wodą, a następnie odsączyliśmy na sicie.


4. Grzyby smażą się już 5 minut, trzeba je pół minuty może minutę zamieszać. Na początku grzyby zajmowały całą patelnię, ale po kilku minutach tracą swoją objętość. Smażymy dalej, aż woda odparuje i wyraźnie będzie skwierczeć na patelni, wtedy je zdejmujemy na miskę.


5. Na patelnię wrzucamy pół łyżki masła i smażymy, pokrojoną w drobną niezbyt grubą kostkę, cebulę, aż zrobi się rumiana na końcach.


6. Ponownie do cebuli wrzucamy grzyby, przyprawiamy świeżo mielonym pieprzem i solą, nic poza tym. Masło, pieprz, sól oraz cebula to świetne połączenie z leśnymi grzybami.


7. Smażyliśmy jeszcze 5-10 minut razem i wszystko gotowe. Jeśli jesteśmy smakoszami delikatnych smaków, zróbmy grzyby z dodatkiem 100 ml śmietanki 30%, a jeśli to będą grzyby śniadaniowe to wbijamy 2 całe jaja i odrobinę więcej solimy. Smacznego :) PS. Nie dajemy grzybów małym dzieciom, grzyby są ciężko strawne i łatwo się łyka w całości nasze podzielone kawałki, doprawdy dzieci mają całe życie aby się najeść grzybów :)