Powidła śliwkowe, słodkie bez dodatku cukru

Składniki:

Fantastyczne gęste powidła, doskonałe dla dzieci, bez cukru ani żadnych innych dodatków. - 4-8 kg jesiennych śliwek węgierek (najlepsze) - nic więcej :) Gotowanie 2 dni, w każdym dniu po 3h lub drugiego dnia do uzyskania gęstej masy. Proszę się nie zrażać, efekt jest znakomity :)

Sposób przyrządzenia:

1. Kupując śliwki na powidła nie bójcie się tych lekko podsuszonych i pomarszczonych. Nasze babcie uważały, że najlepsze śliwki na powidła są po pierwszych przymrozkach. Wtedy węgierki lekko karmelizują, są bardzo słodkie, i nie mają już wile soku, przez co ich gotowanie zajmuje mniej czasu, a smak jest wyjątkowy. Śliwki trzeba dobrze umyć i dobrze odsączyć z wody.


2. Teraz wszystkie trzeba pokroić na paseczki, pestki wyrzucamy. Śliwki pokrojone tylko na połówki, będą smażyły się trudniej. Garnek musi mieć grube dno, na blaszanym dnie śliwki będą bardzo przywierać.


3. Mamy już pełny garnek.


4. Na początek wybieramy duży palnik i staramy się jak najbardziej rozproszyć energię. Nie używamy pełnej mocy palnika, chodzi o to aby płomień (w przypadku palnika gazowego) rozpraszał się jak najszerzej.


5. Stawiam śliwki na palnik, czekamy aż garnek się rozgrzeje i zaczynamy mieszać. Trzeba to robić co 2 minuty, w innym przypadku będą się przypalać.


6. Czym dłużej gotujemy i czym więcej soku będzie (cały czas jest to początkowa faza) tym rzadziej mieszamy, jednak cały czas nie dłużej niż co 5 minut. Śliwki już mocno puściły sok.


7. Możemy przestawić je na mniejszy palnik i ustawić mały gaz.


8. Gotujemy dalej mieszając co 10 minut a potem co 15 i 20. Tak kończymy pierwsze 3h gotowania tego dnia zostawiamy je do ostygnięcia, trzeba pamiętać, że nie należy ich szczelnie przykrywać na noc, musza "oddychać".


9. Drugiego dnia, lub po wystygnięciu. zaczynamy gotowanie od nowa. Na małym palniku, na małym płomieniu, gotujemy mieszając co 20 minut, aż uzyskamy naprawdę gęstą i ciągnącą się masę.


10. Teraz trzeba je zblendować i w ten sposób uzyskamy gładkie pyszne słodkie powidła. Doskonałe do pączków, ciast, smarowania i tak po prostu jako przekąska.


11. Powidła nakładamy do małych słoiczków, zostawiając 1 cm od wieczka luzu.


12. I pasteryzujemy je 20-30 minut od zagotowania. Stawiamy w garnku, który jest wyściełany ścierką lub gazetami (aby słoiki nie obijały się o dno) i zalewamy wodą w taki sposób aby najniższy słoik miał wodę zaraz pod zakrętką.


13. Wyjmując po pasteryzacji stawiamy je na miękkiej ścierce do dołu wieczkami.


14. W takiej pozycji musza wystygnąć. Dzięki temu zawekują się i będzie je można przechowywać nawet rok w temperaturze pokojowej.