Sernik na zimno z jeżynami

Składniki:

Taki sernik to wspaniałe orzeźwienie na gorące letnie dni: - 1 kg sera mielonego półtłustego 25-30% tłuszczu (wyjąć wcześniej z lodówki) - 100 ml śmietanki 30% - 1 cukier o smaku waniliowym (porcja na 1 kg maki) - 100-120 g cukru - 2 żółtka - 1 galaretka czerwona na spodnią warstwę - 1 galaretka żółta lub zielona na wyższą warstwę - 2 galaretki leśne lub poziomkowe na górę - po 2 łyżeczki żelatyny - duża paczka herbatników pettit-beurre - owoce na górę, najlepiej jeżyny i porzeczki

Sposób przyrządzenia:

1. Na początek rozpuścimy jedna galaretkę czerwoną i jedną żółtą lub zieloną, będą to nasze dodatki smakowe i wiążące ser. Do każdej dodajemy po jednej łyżeczce żelatyny.


2. Teraz do każdego kubeczka wlewamy 150 ml (g) wrzątku.


3. I co chwile mieszając na przemian, rozpuszczamy żelatynę. nie mogą zostać żadne grudki.


4. Do naczynia w którym będziemy miksować wkładamy ser, cukier o smaku waniliowym i zwykły cukier oraz wlewamy 100 ml śmietanki 30%


5. Dokładnie miksujemy na równą masę, około 3 minuty.


6. Przygotowujemy spód. Wykładamy herbatniki, docinamy narożniki, a na wykończenie pustych przestrzeni, zasypujemy skruszonymi herbatnikami.


7. Za chwilę będziemy dodawać galaretkę do masy, ale trzeba uważać aby nie była ciepła, dlatego schładzamy ją do temperatury zimnej wody.


8. Połowę masy (około 650g) przekładamy do inne miski, i dodając na 3 razy galaretkę, dokładnie miksujemy razem.


9. Płynna masą zalewamy formę i na 30 min do 1h wkładamy do lodówki, musi być dobrze sztywna.


10. W między czasie możemy rozpuścić ostatnie galaretki. Rozpuszczamy je razem, więc ze sposobu przyrządzenia wynika, że powinniśmy zalać je 1 litrem gorącej wody, ale my zalewamy je 700 do 750 ml (g) wrzątku, ponieważ potrzebujemy mocno sztywną galaretkę.


11. Minęło 30 minut, można przygotowywać drogą warstwę sera, robimy to dokładnie tak jak pierwszą. I wlewamy ja do formy, a całość wędruje do lodówki tym razem na niecałą godzinę.


12. Będziemy powoli kończyć, więc trzeba zadbać, aby ostatnia galaretka była dobrze schłodzona, można to zrobić w zimnej wodzie, lub w lodówce, pamiętając aby od czasu do czasu zamieszać.


13. Jeśli wszystko gotowe, układamy równomiernie na całym serniku owoce i zalewamy je galaretką, Najlepiej lać galaretkę "przez łyżkę". Skończony sernik trzeba mocno schłodzić przez minimum 2-3 h.


14. Jak jest już gotowy, zdejmujemy obręcz z formy, delikatnie trzeba sernik oddzielić.


15. na dworze 35 st., a my zajadamy się wspaniałym domowym sernikiem na zimno :)