Domowe przetwory i weki to prawdziwe skarby. Te papryki są słodko kwaśne, doskonałe na przekąskę. Sprawdźcie ten przepis: - 3 kg papryki słodkiej ZALEWA - 1,5 szklanki cukru - 1,5 szklanki octu spirytusowego 10% - 1 szklanka miodu - 2 łyżeczki soli - 6 szklanek przegotowanej wody Do słoiczków NA PAPRYKĘ - kawałek liścia laurowego - 1 ząbek czosnku - 3 ziarenka ziela angielskiego - szczypta ziaren gorczycy - 1 łyżka oleju
1. Zaczniemy od przygotowana zalewy konserwowej. Trzeba tu powiedzieć, że nie należy zmieniać ilości składników, ponieważ papryka jest doskonała. Do 3 litrowego garnka wsypujemy cukier.
2. Solimy dwiema łyżeczkami.
3. I zalewamy taką samą ilością octu co cukru, czyli 1 i 1/2 szklanki.
4. Teraz taka sama szklanka miodu. Miód może być skrystalizowany, ponieważ rozpuści się. może być miód lipowy, akacjowy, spadziowy, po prostu jasny miód, który rozpuszcza się bezbarwnie.
5. Całość dopełniamy 6-cioma tymi samymi szklankami wody.
6. Teraz podgrzewamy całość, ale tylko aby rozpuścić składniki (max 40 st.C), nie gotować!
7. Obieramy paprykę pozbywając się przegrubień, przerostów i nasion. Kroimy ją na 3 centymetrowej szerokości paski, nie muszą być super równe.
8. Czosnek kroimy na mniejsze kawałki, tak abyśmy mieli co włożyć do słoików.
9. Układamy słoiczki. Do każdego wkładamy tyle papryki ile się ciasno zmieści, wkładamy po kawałku czosnku, do większych słoiczków wkładamy po dwa kawałki czosnku. Wsypujemy odrobinę gorczycy, połówkę liścia laurowego, 3 do 5 ziaren ziela angielskiego i wlewamy 1 łyżkę oleju rzepakowego.
10. Teraz całość zalewamy marynatą w takiej ilości, aby została 1 cm przerwa od góry słoika, w większych słoikach 1,5 cm.
11. Przygotowane i mocno zakręcone słoiki wstawiamy do szerokiego garnka z grubym dnem, który jest wyłożony lnianą ścierką lub inną podkładką, która zapobiegnie rozbiciu słoika podczas gotowania.
12. Zalewamy je taka ilością wody, aby sięgała prawie pod wieczko. Dlatego słoiki trzeba dobierać o jednej wysokości.
13. Małe słoiki gotujemy 8 minut od czasu, kiedy woda zacznie wrzeć. Duże 10 minut. To jest bardzo ważne, ponieważ przeciągnięcie tego czasu doprowadzi do rozgotowania się papryki, nie jest wtedy taka dobra.
14. To już koniec, wyjmujemy słoiki układając na ścierce do dołu wieczkami, od góry wyraźnie widać poduszkę powietrzną, która w wyniku stygnięcia wciągnie i zawekuje słoiki. Tak przygotowaną paprykę można przechowywać w ciemnym chłodnym miejscu nawet rok.