Pyszny pstrąg pieczony bez ości

Składniki:

Wspaniała aromatyczna ryba, bardzo smaczna na ciepło i jeszcze lepsza na zimno: - 2 pstrągi około 400g każdy (koniecznie wyjąć ości) - połówka cytryny MARYNATA - łyżka siekanej naci pietruszki - łyżka siekanego koperku - pół łyżeczki pieprzy ziołowego - 3 łyżki oliwy z oliwek (najlepiej smakowej, przygotowanej samemu) - łyżka jasnego sosu sojowego (o zmniejszonej zawartości soli) UWAGA: - marynujemy pstrągi dzień przed pieczeniem. PIECZENIE: - 200 st. termoobieg, lub 210 st. bez termoobiegu. po 10 minutach wysunąć z piekarnika, odkryć nieco folię aluminiową, aby miały szanse się lekko zarumienić.

Sposób przyrządzenia:

1. Pstrągi należy dobrze umyć, następnie obcinamy im łby, lekko na ukos (nóż ustawiony na godzinę drugą), można też odciąć małe płetwy przy łbie.


2. Teraz najważniejsza operacja, wykrajamy ości wraz z kręgosłupem. Najlepiej zobaczyć to na filmie. Ości są praktycznie na wierzchu, są pokryte jedynie cienką błoną. Małym nożykiem zaczynamy od strony głowy i zaraz pod ościami nakrajamy w stronę ogona, w taki sposób aby wykroić jak najmniej mięsa. Najpierw jedna strona, potem druga.


3. Pozostały tylko ości grzbietowe "zatopione" w mięsie, trzeba kciukiem i palcem wskazującym naciskać na ości grzbietowe, począwszy od strony głowy, aż do ogona i krok po kroku wyjąć cały kościec rybi. Przy ogonie, trzeba jak najdalej złamać w palcach kręgosłup, mała resztka zostaje.


4. Przygotowujemy marynatę. Czosnek przeciskamy przez praskę, dodajemy koperek, nać pietruszki, pieprz ziołowy, oliwę i sos sojowy, wszystko dokładnie mieszamy.


5. Smarujemy dokładnie pstrągi w środku, starając się równomiernie rozmieścić zioła.


6. Smarujemy też po wierzchu i skrapiamy sokiem z połowy cytryny, w środku i na wierzchu.


7. Teraz zawijamy pstrągi szczelnie w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na noc . Niech leżą, aż przyjdzie na nie pora obiadowa. Koniecznie muszą się zamarynować przez kilkanaście godzin.


8. Przygotowujemy obiad. Pstrągi wyciągamy z foli spożywczej i zawijamy w folię aluminiową. Zróbmy to na zakładkę, która znajdzie się na górze i po 10 minutach będziemy mogli ją rozsunąć aby lekko pstrągi zarumienić.


9. Pieczemy w 200 st. termoobieg, lub 210 st. bez termoobiegu. po 10 minutach wysuwamy z piekarnika i odkrywamy nieco folię aluminiową, aby miały szanse się lekko zarumienić. Pstrąg przygotowany w taki sposób doskonały jest też na zimno, jako danie imprezowe.